![]() |
![]() |
|
|
|
![]() |
Uchwała nr XXXVII/349/06
Rady Miejskiej w Więcborku
z dnia 16 marca 2006
w sprawie zwolnień w podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców na terenie gminy Więcbork realizujących nowe inwestycje.
Na podstawie przepisu art. 18 ust. 2 pkt 8 i art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym ( Dz. U. z 2001r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.), art.7 ust. 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991r. o podatkach i opłatach lokalnych ( Dz. U. z 2002r. Nr 9, poz. 84 z późn.zm.)
Rada Miejska
uchwala, co następuje:
§ 1
1. Sprzyjając rozwojowi przedsiębiorczości oraz potrzebie zmniejszenia bezrobocia ustala się zwolnienia w podatku od nieruchomości dla beneficjentów pomocy realizujących nowe inwestycje.
2. Ilekroć w uchwale mowa o beneficjencie pomocy należy rozumieć podmiot prowadzący działalność gospodarczą bez względu na formę organizacyjnoprawną, sposób finansowania, który otrzymał pomoc publiczną.
3. Zwolnienie z podatku od nieruchomości stanowi pomoc de minimis w rozumieniu rozporządzenia Komisji (WE) Nr 69/2001 z dnia 12 stycznia 2001 r. w sprawie zastosowania art. 87 i 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy zasady de minimis (Dz. Urz. L 010 z 13.01.2001.) do wysokości 100 tys. EURO.
§ 2
1. Zwalnia się z podatku od nieruchomości zwanym dalej podatkiem:
a) nowo wybudowane budynki i budowle przeznaczone do prowadzenia działalności gospodarczej.
b) nowo nabyte grunty, budynki i budowle przeznaczone do prowadzenia działalności gospodarczej.
c) grunty, budynki i budowle w przypadku rozpoczęcia wykorzystywania ich do prowadzenia działalności gospodarczej przez podatnika, będące w jego posiadaniu lecz wcześniej niewykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej pod warunkiem poniesienia nakładów inwestycyjnych związanych z uruchomieniem bądź rozbudową przedsiębiorstwa.
2. Za nowo wybudowane budynki i budowle uważa się budynki i budowle, których budowa rozpoczęta została po wejściu w życie uchwały.
3. Za nowo nabyte grunty, budynki i budowle uważa się grunty, budynki i budowle nabyte po wejściu w życie uchwały.
§ 3
1. Zwolnienie od podatku przysługuje na okres:
a) 6 miesięcy – jeżeli w wyniku nowej inwestycji lub zakupu gruntów, budynków i budowli przedsiębiorca utworzy co najmniej 2 nowe miejsca pracy.
2. Warunek utworzenia nowych miejsc pracy uważa się za spełniony, jeżeli inwestycja lub nabycie gruntów, budynków i budowli spowodowało u przedsiębiorcy wzrost liczby zatrudnionych pracowników w oparciu o umowę o pracę w pełnym wymiarze godzin pracy - w stosunku do średniego poziomu zatrudnienia z okresu 12 miesięcy przed oddaniem inwestycji do użytkowania lub zakupu gruntów, budynków i budowli.
3. Przy ustalaniu zatrudnienia uprawniającego do zwolnienia z podatku uwzględnia się tylko pracowników zatrudnionych, zameldowanych na terenie gminy Więcbork.
4. Zwolnienie do podatku przysługuje przedsiębiorcy wówczas, jeżeli poziom zatrudnienia zostanie utrzymany przez cały okres zwolnienia.
§ 4
Ze zwolnienia, o którym mowa w § 1 - § 3 może również korzystać przedsiębiorca, który poszerza swoją działalność. Zwolnienie wówczas obejmuje tylko nową inwestycję, tj. nowo nabyte grunty, nowo wybudowane budynki i budowle lub ich części przeznaczone na prowadzenie działalności gospodarczej.
§ 5
1. Warunki uzyskania zwolnień, o których mowa w § 1 - § 4 uchwały:
a) dokonanie nowej inwestycji polegającej na uruchomieniu działalności produkcyjnej, handlowej lub usługowej bądź poszerzenie prowadzonej działalności,
b) stworzenie nowych miejsc pracy,
c) przedłożenie następujących informacji dotyczących:
- nieruchomości, na której uruchomiono lub poszerzono działalność gospodarczą,
- wielkości poniesionych i planowanych nakładów inwestycyjnych,
- wielkości uzyskanej pomocy de minimis w różnych formach i źródeł w okresie trzech kolejnych lat, poprzedzających datę, od której będzie przysługiwało zwolnienie,
- stworzenia nowych miejsc pracy potwierdzone stosownymi dokumentami (deklaracje ZUS) – oświadczenie przedsiębiorcy.
§ 6
W przypadku korzystania z pomocy, o której mowa w § 1 - § 4, przedsiębiorca nie może równocześnie korzystać z innych tytułów pomocy publicznej udzielanej prze gminę.
§ 7
Uchwały nie stosuje się do przedsiębiorców posiadających zaległe zobowiązania wobec budżetu Gminy Więcbork w dniu złożenia wniosku .
§ 8
1. W przypadku utraty warunków uprawniających do zwolnienia, przedsiębiorca jest zobowiązany pisemnie powiadomić organ podatkowy w terminie 14 dni od dnia wystąpienia okoliczności powodujących utratę prawa do zwolnienia.
2. Przedsiębiorca, o którym mowa w ust. 1 traci prawo do zwolnienia od pierwszego dnia miesiąca, w którym wystąpiły okoliczności powodujące utratę tego prawa.
3. Przedsiębiorca, który wprowadził organ podatkowy w błąd co do spełnienia warunków, od których uzależnione jest zwolnienie z podatku, traci prawo do tego zwolnienia za cały okres zwolnienia a już wykorzystane zwolnienie staje się zaległością podatkową i w drodze decyzji podlega zwrotowi do budżetu gminy wraz z odsetkami za zwłokę od dnia powstania zobowiązania podatkowego i podlega przepisom ustawy karno - skarbowej.
4.Organ podatkowy ma prawo kontroli przedsiębiorcy w zakresie spełniania warunków uprawniających do zwolnienia z podatku przez cały okres obowiązywania zwolnienia.
§ 9
Niniejsza uchwała ma zastosowanie do mikroprzedsiębiorców, małych przedsiębiorców i średnich przedsiębiorców w rozumieniu art. 104, art. 105, art. 106 ustawy z dnia 2 lipca 2004 o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1807 z późn. zm.)
§10
1. Zwolnienie określone niniejszą uchwałą nie stosuje się do przyznawania pomocy publicznej przedsiębiorcom:
a) sektora transportu oraz działalności gospodarczej związanej z produkcją, przetwarzaniem i wprowadzaniem do obrotu produktów wymienionych w załączniku I do Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejska,
b) pomocy udzielanej dla działalności związanej z wywozem, mianowicie pomocy związanej bezpośrednio z ilością wywożonych produktów ustanowieniem i funkcjonowaniem sieci dystrybucyjnej lub wydatkami bieżącymi dotyczącymi prowadzenia działalności wywozowej,
c) pomocy uwarunkowanej użyciem towarów produkcji krajowej przed towarami przywożonymi.
§ 11
Uchwała obowiązuje od dnia wejścia w życie do dnia 31 grudnia 2006r.
§ 12
Wykonanie uchwały zleca się Burmistrzowi Więcborka.
§ 13
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko – Pomorskiego.
Przewodniczący Rady Miejskiej
/.../ mgr Józef Kujawiak
Opublikował: Ewa Kiestrzyn (28 marca 2006, 11:36:29)
Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 956